Mýty a fakta ve výživě

Na konci ledna jsme při profesní biologii měli možnost zúčastnit se přednášky od bývalé studentky gymnázia Míši Štejdířové na téma Mýty a fakta ve výživě.

Míša je aktuálně studentkou třetího ročníku oboru Nutriční terapie na Masarykově univerzitě a přišla nám interaktivním způsobem představit základní stavební kameny ve výživě a komplexnost, s jakou k nim musíme přistupovat. Formou prezentace s námi prošla makro- i mikroživiny, které by se v našich jídelníčcích měly objevovat a ukázala nám různé potravní pyramidy a principy, jenž se uplatňují pro osoby se specifickými potřebami.

Jedním z klíčových témat přednášky byly různé stravovací styly, vyskytující se v naší společnosti, např. vegetariánství, veganství nebo bezlepková dieta. Míša nás upozornila, že v případě nějaké restrikce ve stravování je důležité plánování, abychom si zajistili veškeré potřebné živiny a vitamíny či minerály, které by nám později mohly ve stravě chybět.

Nebáli jsme se ani témat jako redukční diety, a také jsme se podívali na zoubek tzv. přerušovanému půstu nebo keto dietě. Při rozebírání adekvátnosti užití keto diety se rozvířila živá debata, kdy nám Míša vysvětlila, v jakých případech se užívá, kdo ji může naordinovat, nastavit a také ukončit.

Těmito tématy jsme se plynule přesunuli k Mýtům a faktům, na které jsme si zahráli Kahoot, kde se občas i ti největší „odborníci“ z nás nechali nachytat. Věnovali jsme se například tomu, jestli mléko zahleňuje, lepek lepí střeva nebo kolik železa se ve skutečnosti nachází ve špenátu, a jak z něj vytěžit maximum. Při zmínce o negativních dopadech energetických nápojů si jistě nejeden z nás vzpomněl na množství plechovek, které již tenhle rok otevřel a zamyslel se nad jejich budoucí koupí.

Celkově vzato, Míšina přednáška nám otevřela oči k mnoha aspektům výživy, které mohou být často zkresleny mýty a nejasnostmi. Někoho tím možná nadchla k budoucímu studiu, protože tento obor skýtá zajímavé a perspektivní možnosti.

Anna Vajsová