Den pro školu – workshop pro profesní biology

V úterý 6. února jsme se jako studenti předmětu biologie – profesní měli možnost zúčastnit  akce Den pro školu, vedené p. prof. RNDr. Zuzanou Bílkovou, Ph.D. z Univerzity Pardubice. Hlavním cílem programu bylo stanovit krevní skupiny studentů, což si žádný zapálený biolog nemůže nechat ujít.

Vše začalo v 8 hodin ráno zajímavou přednáškou o stanovování krevních skupinových systémů. Následně jsme přistoupili k samotnému testování. Zde je potřeba říct, že jsme se odběru periferní krve z prstu zúčastnili dobrovolně, téměř bezbolestně a všichni jsme ve zdraví přežili. Test byl založen na aglutinaci, tedy sražení červených krvinek naší krve s protilátkami testovacího séra.

Nutno říci., že i studentům profesní biologie se někdy může udělat mdlo při pohledu na krev, což se následně řeší se zvednutýma nohama pauzou vleže na zemi. Byli i tací, kteří měli v prstech málo krve, a proto před odběrem museli prokrvovat ruce rozcvičkou. Vše jsme ale nakonec zvládli a test potvrdil statistiky o zastoupení krevních skupin v České republice – nejvíce z nás totiž mělo krevní skupinu A.

Nakonec jsme ještě zabrousili do tajů laboratorních metod a screeningových testů na Covid-19, ale i jiných infekčních nemoci.

Myslíme, že si všichni workshop užili a odcházeli s novými a užitečnými informacemi nejen o našich krevních skupinách.

Za studenty profesní biologie Anna Andrlíková a Vojtěch Jílek, septima