Nezvyklá posila učitelského sboru na našem gymnáziu

Od 1. září letošního roku studenti vyšších ročníků poznali novou paní učitelku, Jennifer Ontko. Paní Ontko se přidala do učitelského sboru jako rodilá mluvčí z USA, aby studenti z vyšších ročníků našeho gymnázia mohli rozvíjet své komunikační schopnosti. Paní Ontko se v USA věnovala učitelství, ale chtěla zkusit něco nového, a proto se rozhodla pro takto radikální změnu. V krátkém interview jsme jí položili několik otázek, abychom ji mohli představit i ostatním studentům a dalším čtenářům.  

V: Dobrý den, děkujeme, že jste přijala naše pozvání k rozhovoru. Mohla byste se nám prosím nejprve krátce představit? 

Jennifer: Jmenuji se Jennifer Ontko, pocházím z USA, Maryland. Mám tři děti, kterým je 21, 24 a 26 let a do České republiky jsem přišla učit anglický jazyk.  

V: Jaké jsou vaše zájmy a koníčky? 

Jennifer: Ráda čtu, vlastně miluji čtení. Ráda chodím na túry a mimo jiné ráda vyrábím dekorace nebo vařím.  

V: Jaké jsou vaše oblíbené žánry knížek? 

Jennifer: Nejradši čtu historickou fikci, ale poslední dobou často ráda sáhnu po nějaké romantice.  

V: Teď nám prosím řekněte dvě věci, které si o Vás čtenáři zaručeně zapamatují.  

Jennifer: Zaprvé mám smysl pro dobrodružství, nebojím se cestovat a byla jsem schopna nechat za sebou všechny svoje jistoty v Americe a vrhnout se do neznáma, kde jsem nikoho neznala a ani jsem neuměla mluvit česky. Každý den je tak úžasné dobrodružství. Zadruhé, stále neumím mluvit česky a ani se česky neučím, protože každý se mnou chce mluvit anglicky. Takže pokud mě potkáte na chodbě, budu ráda, když mě naučíte pár českých frází.  

V: Znáte alespoň nějaké české fráze nebo máte nějaké oblíbené? 

Jennifer: Jediné dvě věty, které jsem se před příjezdem do Česka naučila, jsou: „nerozumím česky“ a „anglicky, prosím,“ které každý den využívám v autobuse.  

A: Proč jste se vlastně rozhodla učit právě v České republice? 

Jennifer: Měla jsem několik důvodů. Jedním z nich je, že Česká republika je centrem Evropy a něco co bych ráda v budoucnosti dělala, je cestování do okolních zemí. A protože Česko je někde uprostřed, umožňuje mi to cestovat po okolí. Další důvod je ten, že s ohledem na počasí je Česko velmi podobné místu, odkud pocházím, a zároveň je tu v okolí spousta zeleně a krásná příroda. Vždy, když jsem doma v Marylandu otevřela okna, koukala jsem na kukuřičná a obilná pole, takže když tady jedu autobusem a míjím tato pole, cítím se skoro jako doma.  

A: Už skoro měsíc učíte na naší škole. Co si myslíte o českém školském systému? Jsou nějaké formy vyučování, které tady postrádáte a ráda byste je zařadila do vyučování? 

Jennifer: Řekla bych, že jednou z věcí, kterou v České republice děláte a o kterou se pokoušejí i v USA, je zapojení ředitele do výuky. Problémem je, že někteří ředitelé v USA neučili třeba 20 až 25 let, takže učitelé mají pocit, že mezi ředitelem a učitelem je velký rozpor. Už přišly i s návrhy, aby v jedné třídě 4 hodiny týdně vyučoval ředitel. Všichni říkají, jak je to nemožné, ale vy už jste na to tady přišli, takže se o to rozhodně podělím se svými přáteli v USA. 

M: Jaký je největší rozdíl mezi životem v Americe a v České republice?  

Jennifer: Pravděpodobně jsem nikdy pořádně nejezdila autobusem nebo vlakem, dokud jsem nepřišla do České republiky. V USA, když žijete na odlehlejších místech, se musíte spolehnout na auto. Nemáte příležitost využít autobus. Autobusy a vlaky jsou pouze ve městě, takže asi největším rozdílem pro mě bylo, že jsem byla zvyklá mít auto od svých 16 let a teď poprvé v životě ho nemám. Trvá mi zvyknout si na ten fakt, že si musím neustále kontrolovat jízdní řád a řídit se podle toho, kdy autobus odjíždí, a ne kdy chci odjet já. 

M: Co máte na České republice nejraději? 
 
Jennifer: Zatím bych řekla, že lidi. 
 
M: Opravdu? 

Jennifer: Ano. Lidé jsou skvělí, přívětiví a nadšení z toho, že jsem tady. Proto je pro mě zábavnější tu být a všichni byli ke mně ve většině případů velmi vstřícní a přátelští. 

A: Již jste se zmínila o cestování do jiných zemí. Takže jak dlouho vlastně plánujete zůstat tady u nás? 

Jennifer: Určitě tu budu jeden rok, ale chtěla bych tu zůstat možná tři až pět let. 

V: Mockrát děkujeme za rozhovor, přejeme vám skvělé zkušenosti a zážitky.  

Autorky interview: Veronika Jiráňová, Markéta Divoká, Aneta Justová