BanalFatal – prevence úrazů páteře a míchy

V úterý 24. 10. 2023 naši školu navštívil Martin Záruba s preventivním programem BanalFatal. Program o tom, jak banální situace může skončit fatálně, byl určený žákům tercie.

Cílem projektu je nejen předat informace o úrazech páteře, ale především dosáhnout sebereflexe žáků ohledně (ne)bezpečnosti vlastního chování.

Martin, který sám po úraze skončil na vozíku, s žáky rozebíral autentická videa, řeč došla i na alkohol, jelikož 90% poranění krční páteře způsobených skokem do vody je spojeno s požitím alkoholu.

Martin sdílel i svůj smutný příběh a otevřeně odpovídal na rozmanité dotazy terciánů.

Ze zpětné vazby vyplynulo, že žáci považují tento preventivní program za velmi užitečný. V dotazníku se zamýšleli i nad tím, jestli tento program nějak změní jejich postoj. Tady je jedna z odpovědí: „Zamyslel jsem se nad tím, jak moc hloupé a nebezpečné věci dělám. Program mi pomohl uvědomit si jakou cenu má moje zdraví a to si velmi cením. Jediný mínus by za mě bylo to, že nám pán ukazoval velmi explicitní videa bez toho, aniž by nás varoval, co se ve videu stane, pro mě to bylo poměrně zdrcující a to nemyslím zle, jenom to prostě nebylo pro mě. Jinak si myslím že prezentace byla velmi informativní a na úrovni, určitě bych tu rád viděl podobné preventivní programy do budoucna :)“.

Díky asociaci CZEPA (Česká asociace paraplegiků) a všem sponzorům, že tento přínosný program přináší do škol a to zcela zdarma.