O poznatky z osmi zastavení tradiční geografické exkurze pro 2. ročník a sextu jsme požádali samotné účastníky:
- Někteří inženýři firmy COMPAS automatizace jsou fakt hustě placeni. Návratnost investic výrobních firem do robotů je obvykle 2 až 3 roky.
- Starosta Žďáru se snaží, aby město investovalo ročně 20 milionů do zakládání městské zeleně a péči o ni.
- Hlavní silniční průtah Žďárem vede přímo přes centrum města. Upřímnost občanů Žďáru, když jsme jim kladli otázky o dopravě ve městě. To je jeden z problémů, který obyvatelé Žďáru při našem dotazníkovém šetření o dopravě zmiňovali.
- Kapří maso od Kinských je nejlepší kvůli pramenným oblastem, ve kterých se chovají. Čistota prostředí však láká bobry, jejichž činnost je pro hospodáře problém.
- Slepá ramena na Svratce u Milov jsou důkazem jejího přirozeného vývoje, který není narušený regulací. Index meandrovitosti je zde tak vysoký.
- Vrchol radaru na Buchtově kopci je nejvyšším bodem v Č-M vrchovině. V kombinaci s jeho polohou uprostřed ČR má radar ideální polohu pro řízení letového prostoru.
- Evangelíci si nemohli stavět regulérní kostely ani po tolerančním patentu Josefa II. (mimo centrum vesnice, bez věže, zvonů, vstup od pole…), i tak byly Josefovy reformy pro nekatolíky úleva po 160 letech pobělohorské perzekuce.
- Kůrovec je na ústupu, na vrcholu byl roku 2021. V českých lesech je potřeba více stromů jako jedle nebo buky, méně hospodaření s velkými stroji.
A tři postřehy na závěr: Nejsem fanda těchto oborů, ale když o svém oboru mluví Mirek, který se stará o polesí rodiny Belcredi, lidi z Compasu, nebo starosta Žďáru, jsou inspirací. (…) Taneční večer se zahraničními studenty na Březinách byl super. (…) Výletu dávám 9/10 – jeden bod strhávám za špinavou podlahu v březinské škole