Geografická exkurze očima účastníků

O poznatky z osmi zastavení tradiční geografické exkurze pro 2. ročník a sextu jsme požádali samotné účastníky:

  1. Někteří inženýři firmy COMPAS automatizace jsou fakt hustě placeni. Návratnost investic výrobních firem do robotů je obvykle 2 až 3 roky.
  2. Starosta Žďáru se snaží, aby město investovalo ročně 20 milionů do zakládání městské zeleně a péči o ni.
  3. Hlavní silniční průtah Žďárem vede přímo přes centrum města. Upřímnost občanů Žďáru, když jsme jim kladli otázky o dopravě ve městě. To je jeden z problémů, který obyvatelé Žďáru při našem dotazníkovém šetření o dopravě zmiňovali.
  4. Kapří maso od Kinských je nejlepší kvůli pramenným oblastem, ve kterých se chovají. Čistota prostředí však láká bobry, jejichž činnost je pro hospodáře problém.
  5. Slepá ramena na Svratce u Milov jsou důkazem jejího přirozeného vývoje, který není narušený regulací. Index meandrovitosti je zde tak vysoký.
  6. Vrchol radaru na Buchtově kopci je nejvyšším bodem v Č-M vrchovině. V kombinaci s jeho polohou uprostřed ČR má radar ideální polohu pro řízení letového prostoru.
  7. Evangelíci si nemohli stavět regulérní kostely ani po tolerančním patentu Josefa II. (mimo centrum vesnice, bez věže, zvonů, vstup od pole…), i tak byly Josefovy reformy pro nekatolíky úleva po 160 letech pobělohorské perzekuce.
  8. Kůrovec je na ústupu, na vrcholu byl roku 2021. V českých lesech je potřeba více stromů jako jedle nebo buky, méně hospodaření s velkými stroji.

A tři postřehy na závěr: Nejsem fanda těchto oborů, ale když o svém oboru mluví Mirek, který se stará o polesí rodiny Belcredi, lidi z Compasu, nebo starosta Žďáru, jsou inspirací. (…) Taneční večer se zahraničními studenty na Březinách byl super. (…) Výletu dávám 9/10 – jeden bod strhávám za špinavou podlahu v březinské škole