Zájezd do Anglie se povedl

Dne 22. 9. 2018 v brzkých ranních hodinách odjela skupina 48 studentů ze tříd 5.P, 6.P, 7.P, 2.A a 3.A na zájezd do Velké Británie. Po prvním celodenním putování autobusem čekala studenty a jejich doprovod noc v ubytovně F1 v Dunkirku ve Francii. Skromné ubytování posloužilo k tomu, aby studenti nabrali sílu a druhý den mohli poznávat památky v Anglii. Po snídani nás tedy čekal trajekt a vpluli jsme do šedé, deštivé země. První zastávka ve městě Canterbury byla příležitostí prohlédnout si starobylé město, kvůli vydatnému dešti většina studentů ale zvolila variantu Shopping in Poundland, aneb nakupování v obchodě, kde se dá (téměř) vše pořídit za jednu libru. Tím ale nepřízeň počasí skončila a po zbytek zájezdu panovalo krásné, slunečné počasí, zatímco v Čechách hlásili vichřice a první mrazíky.

Během zájezdu jsme navštívili Stonehenge, Salisbury, Windsor, Londýn, Cambridge a dokonce někteří smočili svá těla ve studených vlnách na ostrově Mersea. V Londýně jsme strávili dva dny, a tak kromě klasické procházky městem měli studenti možnost navštívit vyhlídkové kolo London Eye, Buckingham palace, The Tower of London (včetně prohlídky korunovačních klenotů) či Tower Bridge, za jednu z top atrakcí byl považován rychlovýtahem zdolaný nejvyšší mrakodrap the Shard, odkud byl úžasný výhled, nejen díky výšce, ale zejména kvůli jasnému počasí.

Kromě památek a přírodních zajímavostí některé studenty čekala výjimečná příležitost – strávit dopoledne v anglické škole a to nejen jako diváci, ale jako účastníci výuky. Tito studenti navštívili Highlands Secondary school na severu Londýna (část Enfiled), kde v hodinách dějepisu prezentovali výsledky dotazníku na téma Cold war, který předem zpracovali. Po výuce je čekala intenzivní konverzace s anglickými studenty.

Ubytovaní jsme byli v rodinách v Londýně, a jak už tomu bývá, někteří studenti měli více štěstí na komunikativní rodinu, jiní zase měli lepší stravování, no a někteří poznali, jak skromný může být život obyčejného Londýňana…

Ačkoliv někteří neměli rodinu dle těch nejlepších představ, doufám, že si všichni odvezli cenné vzpomínky a v dobrém budou na tento zájezd vzpomínat. Třeba u maturity z anglického jazyka.

Za doprovod, Erika Jiroušová.