#GYM#100#FEST#5

Trochu jsme vás napínali, ale je to tady. Pátou kapelou na našem festivalu budou NASAĎTE SKI:

První vývojové stádium kapely se neslo ve znameni undergroundu. Členství našeho prozatím bezejmenného uskupení nebylo podmíněno uměleckým nadáním, ale spíš četností náštěv Sklepa, nesrovnatelně kvalitnějšího předchůdce dnešní Díry. Při jedné z návštěv nám náhodou procházející Petr Erbes sdělil svůj plán uspořádat v kulturním domě v nedalekém Krásném kulturní dýchánek a hned nabízel, zda-li bychom nechtěli secvičit nějaký kus do programu. (číst dál)

Prapůvodní jádro zahrnující Martina Kukusíka, Honzy Jukla a Stodolu, se jalo autorsky secvicit zhudebnělou verzi povídky Charlese Bukowského “Pane, přestantě mi čumět na kozy”. Velmi záhy pochopili, že nemá-li dojít k ostudě, je třeba přizvat dalšího zkušeného hudebníka, kterým byl Jenda Záloha. Vzhledem k v originálu zahrnuté ženské postavě Honeydew byla do seskupení přijata i vokalistka, Hanka Flídrová. Asi týden před samotným vystoupením řady rozšířil nebojacný Lukáš Zrůst, který se neostýchal sednout za bicí (respektive torzo bicí soupravy) a ač na bubny hrál po druhé v životě, vtiskl písním nepravidelnými údery jistý (místy nejistý) švih. Název kapely spontánně vyplynul ze jména hlavní postavy, tudíž Big Bart. To se psal rok 1996.

Po několika odehraných koncertech pod značkou Big Bart bylo jasné, že potenciál v nás dřímající je třeba začít těžit. Opět tomu náhoda chtěla, že okolo procházející Petr Erbes, umě formující umělecké podhoubí našeho města, organizoval setkání začínajících kapel. Přizval nás do programu akce pořádané tentokráte již ve velkém sále Tylova domu. Naše sestava doznala drobných změn v podobě nového bubeníka Jendy Rollera (zvaného řezník, né nadarmo) a opuštění jediného něžného pohlaví. Sestavili jsme zábavnou show, která byla poctou Karlu Heřmánkovi a filmu Krakonoš a lyžníci, z čehož se odvinul i název “Nasaďte ski”. Celou akci zvučil již tehdy chvalně známý hudebník a majitel obchodu s hudebními nosiči, Jirka Mužík. Při našem vystoupení se smál a za břicho popadal tak mocně, že i šavle na mixpultu vyskakovaly ze svých trajektorií. Slovo dalo slovo, stačilo jen málo a stal se nenahraditelným členem Lyží. Jirka sebou přivedl výtečného karikaturistu, hudebníka a exota v jedné osobě, a sice Martina Houdka. Ten posléze nahradil za basou Jendu Jukla, čímž definitivně skončila éra estrádní a započala se nová kapitola, hudební. Součástí této geneze byl i Aleš Hegr, který vystřídal za bicími Jendu Rollera a zvuk Ski učesal.

V mezičase se naše řady rozrostly o na housle hrající Pavlu Červovou; Igora CML Švandu nahradivšího Jendu Stodolu a následně nahrazeného Michalem Radiměřským, poličkého sečmu Pavla Leinvebera, který nám náležitě zaprděl trubkou na nahrávkách a Karolínu Pavlíkovou podtrhující svým zlatem v hrdle písně na demosnímku č.2.

Nejaktivnější období kapely se datuje mezi lety 1999 - 2015, kdy kapela ohlásila rozpad. Za celou dobu jsme natočili 3 dema (která by nevznikla nebýt podpory a profesionálního přístupu Romana Vraspíra) a vystoupili nesčetněkrát na různých akcích a festivalech. Od té doby vystupujeme spíše sporadicky na vzpomínkových akcích a beneficích. Za celou dobu existence se v kapele prostřídali:

zpěv, kytara - Honza Záloha

zpěv - Hanka Flídrová, Karolína Pavlíková

sólová kytara - Jiří Mužík

klavír, klávesy - Martin Kukusík

basová kytara - Honza Jukl, Martin Houdek

housle - Pavla Červová

bicí - Lukáš Lulu Zrůst, Honza Roler, Aleš Heger, Etien van Saas, Tomáš Zéda

sax, klarinet, zpěv - Honza Stodola, Igor Švanda, Michal Radiměřský

trumpeta - Pavel Trautoš Leinveber (demo)

sound - Roman Vraspír

Facebook: https://www.facebook.com/Nasadteski/