Štěpán Jandl opět zářil

Tercián Štěpán Jandl patří k nejnadanějším studentům našeho gymnázia. Dokázal to už řadou úspěchů v mnoha soutěžích. V minulém týdnu zazářil v ústředním kole Olympiády v českém jazyce, kde mezi dvaatřiceti nejlepšími soutěžícími z celé České republiky obsadil 3. místo. A co ke svému úspěchu a průběhu ústředního kola Štěpán napsal?

„Ústřední kolo olympiády se uskutečnilo formou týdenního soustředění v chatkovém táboře ve Stráži nad Nežárkou. Několikrát jsme vyrazili i za hranice areálu, kupříkladu na exkurzi do hradu a zámku v  Jindřichově Hradci, nebo si svlažit údy do nedaleké pískovny. Soutěž se skládala ze dvou slohových, dvou gramatických úkolů a jednoho mluvního projevu. Šestičlenná porota byla plná významných osobností české jazykovědy; jmenuji pana doc. Karla Olivu, jednoho z nejvýznamnějších současných českých lingvistů a autora několika knih, nebo paní prof. Marii Čechovou, která navzdory svému věku (86 let) dokázala v soutěži organizovat celé opravování slohových prací a pobíhala tam po táboře jako laňka. Tuto skutečnost shledávám nanejvýš obdivuhodnou. Zde si dovolím sdílet moji drobnou radost, a sice to, že paní profesorku zjevně zaujala jedna moje slohovka natolik, že ji vybrala mezi čtyři nejzajímavější práce, čtené při závěrečném vyhlašování.
Z táborové kuchyně se nám dostávalo výtečných snídaní, obědů a večeří. Po každém jídle k nám porota promluvila ohledně výsledků našich úkolů, které předtím stihla opravit, v rámci tzv. vlídného slova, které však mnohdy nijak přehnaně vlídné nebylo. Po celý týden jsme byli rozřazeni do deseti- až dvanáctičlenných skupinek, do takzvaných „prsků“ (PRacovních SKupin). Vedoucí těchto oddílů – prskavky – si pro každý den nachystali budíček; s kytarou obcházeli tábor a zpívali o nadcházejícím dění v daném dni. Každý prsk si také na předem určený večer připravil scénku, v níž často prostřednictvím alegorické satiry narážel na rozhodnutí poroty. Scénka také ale mohla neškodně a humorně popisovat cokoli z dění onoho dne. V naší scénce jsem se zapojil tvorbou klarinetového hudebního doprovodu.
Uplynulý týden bych označil za krásně strávený čas mezi milými lidmi, v mnohém mi podobnými. A navíc jsem se dozvěděl třeba to, že nejoblíbenějším zvířetem pana docenta Olivy je endemický druh obojživelníka zvaný macarát jeskynní, nebo že má pan Oliva licenci na předcvičování aerobiku. Onen relativně obstojný výsledek je pro mne už jen třešničkou na dortu.“

Štěpáne, moc a moc ti gratulujeme. Jsme na tebe pyšní!