Soutěž „Mikrokontrolery letí“ pohledem účastníka

V průběhu jara jsem se zúčastnil soutěže Mikrokontrolery letí pořádané Ústavem teoretické a experimentální elektrotechniky při VUT v Brně. Cílem soutěže je navrhnout a zkonstruovat funkční zařízení obsahující mikrokontroler. Soutěž je přitom určena jak středoškolákůmtak vysokoškolákům.

Svůj projekt jsem nazval SmartBoard. Jak již název napovídájedná se o chytrou herní deskukterá si s vámi může zahrát různé deskové hry. Pro začátek jsem si mezi potenciálními kandidáty pro chytrou herní desku vybral šachy.

Chytrou šachovnici je možné používat ve dvou módech. V prvním módu si můžete zahrát šachy přímo proti mikrokontrolerunepotřebujete tedy druhého hráčekterý by hrál proti vám. Šachovnice přitom zvládá všechny pohyby zcela automaticky. Ve druhém módu pak můžete hrát proti hráči „přes internet“. Vy hrajete fyzické šachy a protihráč hraje na online šachovnici u počítače s využitím internetového prohlížeče. Můžete si tedy užívat deskové hryaniž byste potřebovali druhého hráče nebo se museli dívat do monitoru. Samozřejmě se potenciálně se nabízí i možnost dvou chytrých šachovnic propojených přes internet.

Soutěž vyvrcholila závěrečnou prezentacíběhem níž všichni zúčastnění postupně představili své projekty odborné porotě a odpověděli případné dotazy jak porotytak ostatních soutěžících. Vzhledem k okolnostem letošního jara proběhla nakonec celá soutěž online. Můj projekt SmartBoard obsadil pěkné druhé místo. Mimo věcné ceny byly připraveny pro účastníky na prvních místech ještě další benefity. Jedním z nich byla zajímavá nabídka spolupráce s „firemním sektorem“. Pro středoškoláky je benefitem i status automatického „přijetí“ ke studiu na VÚT v Brně. Do maturity sice mám ještě dva rokyale kdo vítřeba se to jednou bude hodit…

Jakub Andrlík (sexta)