„Pod pokličkou vědy“ s FyBiChem

Contipro FiBiCh
Výzkumné vzdělávací aktivity pro středoškoláky

V pondělí 18. září jsme my, zájemci o biologii, chemii či fyziku, měli opět po roce příležitost navštívit firmu Contipro v Dolní Dobrouči, kde jsme v rámci projektu Týden vědy 2023 FYBICH absolvovali přednášku o trávicí soustavě zaměřenou zejména na její mikrobiom a celou sérii workshopů.

Na kosmetickém stanovišti jsme si například mohli namíchat vlastní krém, udělat si diagnostiku obličejové kůže, a tak si zjistit míru hydratace i obličejového mazu. Dále jsme postupovali k workshopu s izolací DNA z banánu a hubení živých buněk pomocí 70% ethanolu.

U chemických modifikací jsme zase připravovali s pomocí kyseliny hyaluronové a jodidu prostředek na bezproblémové hojení ran a otestovali jeho stabilitu a oxidační účinky. Na závěr jsme sledovali buňky ústní sliznice a bakterie ústní dutiny pod mikroskopem. Nezapomněli jsme si své vzorky odvést na další analýzu do školy.

Návštěva Contipra nás opět pozitivně povzbudila v rozvíjení svých znalostí a dovedností v odvětví přírodních věd.

Studentka oktávy Anna Pallová