V rámci projektu Věda na přání jsme měli ve třetím ročníku možnost absolvovat program o potravinách a různých mýtech, které jsou s nimi spojené.
Aktuálně se v chemii (ve třetím ročníku čtyřletého studia) věnujeme různým tématům z oblasti BIOCHEMIE. K tomu náleží témata jako sacharidy (cukry), lipidy (tuky), proteiny (bílkoviny), vitamíny a také metabolismus. Celá tato problematika je nedílně provázána s naší každodenní existencí a úzce souvisí se stravováním a tudíž také s potravinami. Kolem potravin se přitom točí nepřeberní množství mýtů a polopravd. Co je zdravé, co už tak zdravé není a co je dokonce nebezpečné? Jak se v tom vyznat? Bez kritického myšlení a základních znalostí z oboru chemie a potravinářství poměrně těžko. A právě proto jsme si pozvali odbornici na slovo vzatou, Ing. Zuzanou Lazárkovou, Ph.D., z Ústavu technologie potravin Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V její přednášce byly postupně rozebírány různé mýty a pravdy týkající se několika skupin potravin. Lektorka se ve svém vystoupení zaměřila především na mýty kolem mléka, mléčných výrobků a biopotravin. Důraz byl kladen na faktické informace a vědecké důkazy, které nám pomáhají rozpoznat pravdu od mýtů nejen v oblasti výživy a stravování. Celý seminář byl inspirativní a poskytl účastníkům nové kritické pohledy na běžné potraviny v našich obchodech.
Na závěr uvedeme alespoň jeden ze zmiňovaných mýtů. Myslíte si, že hustý gelový bílý jogurt, ve kterém „stojí lžička“, je z hlediska výživy lepší a zdravější než ten krémový? Mýtus! Technologie výroby je sice jiná, ale výsledek je totožný – výživově jsou oba typy jogurtu stejné. Takže si kupte takový bílý jogurt, který vám více chutná :-).