JAK MÉDIA NĚKDY LŽOU

V úterý 14. 9. jsme se v profesním předmětu UAP zúčastnili online workshopu Mezi řádky aneb Jak média někdy lžou. V první části jsme zhlédli krátký film s názvem Putinovi agenti, vytvořený z repríz stejnojmenného live-cinema představení režisérky Petry Tejnorové. Hraný dokument se zabývá jedním z největších špionážních případů Česka, jedenáct let starým případem plukovníka GRU Roberta Rachardža. Na film navazovala krátká diskuze s dramaturgem činohry Národního divadla Janem Tošovským.

Ve druhé polovině programu jsme pracovali ve třech menších skupinách, kde jsme se zabývali médii, informacemi, dezinformacemi a způsobem jejich šíření:

Psali to v novinách, takže… Se zástupcem šéfredaktora týdeníku Respekt Ondřejem Kundrou jsme analyzovali texty, zabývající se stejným tématem, ale pocházející z různých zdrojů. Cílem bylo pochopit rozdíly mezi seriózními médii a dezinformačními weby, rozklíčovat znaky manipulativního informování a lépe potom v normálním světě s informacemi naložit.

Trollí farma S vedoucím komunikace a analýzy vzdělávací politiky ve společnosti EDUin a mluvčím českých elfů Bobem Kartousem jsme zjišťovali, jak žijí a pracují lidé najímaní na vytváření hoaxů, dezinformací, fake news, na co se takoví “hejtři” zaměřují především a kdo má z jejich práce prospěch. Sami jsme pak zkusili na článku “EU chce zakázat písmeno Ř” analyzovat text a vžít se do role pisatelů tak, abychom odhalili jejich myšlení, techniky a způsob publikování.

Špioni a špionky S novinářem Respektu Jaroslavem Spurným jsme se učili pracovat se zdroji, vyhledávat a ověřovat v databázích a hledat další souvislosti. Také jsme se věnovali tématu tajné služby, tomu, jak fungují, jaké používají prostředky, jak se dorozumívají a jak se liší jejich cíle v různých zemích.

Celkově byl pro nás workshop velmi přínosný, napříč všemi tématy jsme zjišťovali nové a zajímavé věci ze světa médií. Učili jsme se vyhledávat, třídit a vyhodnocovat informace, kterými nás všechny typy médií dennodenně zásobují. Myslíme si však, že by bylo efektivnější, kdybychom se workshopu zúčastnili až po absolvování více hodin UAP, abychom mohli lépe diskutovat.

 

za studenty UAP

Jáchym Tengler

Karolína Švendtová

Vojtěch Tichý

Benno Šváb