Fáilte go hÉirinn!

Stáž v Irsku v rámci programu Erasmus+

Díky programu Erasmus+ jsem začátek letošního školního roku strávila ve svém oblíbeném Irsku. Tentokrát na západním pobřeží, u břehů Atlantského oceánu, v malebném městečku Galway (irsky Gaillimh – město 14 kmenů). Moje stáž trvala 14 dní a byl to takový balíček 4 v 1.

1. KURZY – na Atlantic Language School jsem absolvovala  2 kurzy – CLIL for Secondary Teachers a Intensive General English. Lektoři na Atlantic Language School jsou vynikající. Na prvním kurzu jsem byla s 5 učiteli z Itálie a naše lektorka Purva S…. byla výborný a energický učitel a odborník. Dozvěděla jsem se mnoho chytrých didaktických informací k vylepšení výuky. Na druhém kurzu jsem byla s mladými lidmi z Brazílie, Španělska a Salvadoru. Bylo nás také 6, takže bylo hodně příležitostí k diskuzi a procvičování gramatiky a slovní zásoby.
  2. JAZYK – pokud 14 dní neslyšíte nic jiného než angličtinu a musíte anglicky hovořit, diskutovat, domlouvat se, tak to vede k tomu, že se automaticky v daném jazyce zlepšujete. A to jsem pocítila i já. Když jsem Irsko opouštěla, cítila jsem se v konverzaci mnohem jistější než při příjezdu.
  3. KULTURNĚ-GEOGRAFICKY-HISTORICKY-NÁBOŽENSKÝ ROZVOJ  – v rámci své stáže jsem strávila jeden den v Dublinu, navštívila Moherské útesy a ostrov Inis Mór s keltskými památkami, podívala se v Salthilu do Atlantaqaria. V Dublinu, Galwayském muzeu a na monumentálním King´s John Castle ve městě Limerick jsem poznávala irskou historii. Byla jsem na bohoslužbě v irštině i v angličtině. Neopominula jsem se podívat na Galwayskou Univerzitu založenou v roce…. A v neposlední řadě jsem se seznámila s mnoha příjemnými lidmi (z Itálie, z Rwandy, z Německa, z Brazilie, ze Španělska, ….) a hovořila s nimi o životě, historii, gastronomii apod.
  4. „CRAIC AGUS CEOL“ – neboli „JÍDLO a HUDBA“ – nápis, který mají Irové hrdě napsaný na každé hospůdce, na každém baru. Irové milují dobré jídlo, pití a hlavně hudbu a zábavu. V ulicích běžně potkáte vynikající muzikanty a zpěváky a v barech je normální každodenní živá hudba. Je potřeba vyrazit za zábavou a zažít „craic agus ceol“.

Chtěla bych poděkovat vedení naší školy, že mi umožnilo se stáže v Irsku zúčastnit, Petrovi Tišlovi za vyřízení potřebných dokumentů, všem kolegům za podporu a suplování a své rodině, že se zvládli postarat o sebe i domácnost.

Mgr. Veronika Jílková