Virtuální realita ve výuce chemie?

Chemie je odjakživa především experimentální věda. S chemií míváme spojeno laboratorní prostředí se spoustou zkumavek, baněk, roztoků a sem tam nějakým tím výbuchem (většinou nechtěným :-)). Chemické bádání ovšem může být v dnešní době situováno i do prostředí virtuální reality (VR). A není to žádné sci-fi fantazírování! Například v oblasti výzkumu nových léčiv se tento VR přístup již nějaký čas používá. Co ale běžná výuka chemie na gymnáziu? Je zde prostor pro VR?

Díky spolupráci s Katedrou učitelství a didaktiky chemie PřF UK měli žáci kvarty možnost vyzkoušet, jak by mohla být výuka chemie do budoucna obohacena o VR. Čtyřhodinovým zajímavým „blokem“ nás do problematiky VR v chemii uvedli doc. RNDr. Petr Šmejkal, Ph.D. a RNDr. Luděk Míka, Ph.D. A jak to celé probíhalo?

Oculus Quest 2

Nejdříve se studenti seznámili s používáním virtuálních brýlí Oculus Quest 2. Když to všichni zvládnuli, přesunuli se do prostředí aplikace Nanome, kde byly připraveny různé „chemické úkoly“. Úkoly byly založeny na prohlížení a analýze 3D modelů různých molekul. Instrukce se zobrazovaly na virtuální tabuli, na kterou se také vyplňovaly odpovědi na zdánlivě zapeklité otázky z oblasti struktury a vlastností chemických látek. Každý přitom mohl postupovat svým tempem ve své vlastní virtuální místnosti. K dispozici byly tři oblasti – různé alotropické modifikace uhlíku, polymery (plasty) a nakonec problematika proteinů (neboli bílkovin). Vzhledem k časovému omezení jsme museli vybrat jen něco. Studenti měli možnost samostatně vyřešit první část (uhlík) a k tomu si přidali ještě bílkoviny ve formě „komentované prohlídky“ v jedné společné virtuální místnosti.

Někteří kvartáni/kvartánky se pohybovali v prostředí VR aplikace Nanome s obdivuhodnou lehkostí a umem. Možná tu v kvartě máme celou řadu budoucích světoznámých chemiků-molekulárních designérů, kteří nás v oblasti lidského vědění posunou zase o kousíček dál.

Za vstup do světa VR děkujeme oběma lektorům a doufáme, že se s VR v chemii ještě někdy zase potkáme.
P.S.: Pokud jste dočetli až sem a VR fandíte, asi se ptáte, zda nám zbyl nějaký čas alespoň na Beat Saber… Ano, zbyl :-).