Sobota s FYBICHEM v Contipru

V rámci vzdělávacího programu FYBICH firmy Contipro, Dolní Dobrouč se 14. ledna 2023 řada našich studentů zúčastnila dvou přednášek významných odborníků.

Prof. Pavel Jungwirth nás seznámil s problematikou biologické vody, homeopatie a mýty s nimi spojenými. Nejen o mikrobiomu rostlin, bakteriích a mykorhízních houbách hovořil prof. Miroslav Vosátka. Přiblížil nám také práci vědce na polární stanici, s kterou má sám zkušenost. Následně jsme se také zapojili do práce v laboratořích. Zjistili jsme, jak pracuje enzym hyaluronidáza a jak jeho viskozitu ovlivňuje teplota prostředí či koncentrace roztoku. Ve workshopu o tucích jsme si vyzkoušeli jak chromatografii přírodních látek, tak analýzu lipidů – obsah nasycených a nenasycených mastných kyselin v nich. Stanovili jsme obsah určitých barviv, chininu či vitamínu C v nápojích a také obsah bílkovin v mléce, zkoumali kvalitu mouky dle obsahu lepku.

Sobota plná zajímavých informací, setkání s dalšími účastníky a možnost pracovat na profesionálním pracovišti nás a určitě i další nalákala na budoucí účast v příštích seminářích.

                                                                                               za účastníky Tereza Tobiášová a Lenka Urbanová