Snídaně s britskou velvyslankyní

Komu se poštěstí dostat pozvání na snídani s britskou velvyslankyní přímo u ní doma, na britské ambasádě? Třeba VIP sponzorům, kteří nemalou částkou podporují program DofE nebo patronům tohoto programu, jako jsou např. Marek Eben, Jakub Vágner či Šárka Strachová. Jak se to ale podařilo tříčlennému týmu z poličského gymnázia v čele s p. ředitelem Miloslavem Svobodou? Odpovím hned po tom, co program DofE stručně představím.

DofE, neboli cena vévody z Edinburghu, je mezinárodní program pro mládež. Již v roce 1956 ho založil samotný vévoda z Edinburghu – princ Philip (manžel britské královny) a jeho hlavním cílem bylo smysluplné trávení volného času mládeže. Ti, co se do programu zapojí, musí po stanovenou dobu plnit určité cíle ve třech oblastech – dobrovolnictví (pomoc dětem, seniorům, ekologie atp.), sport a rozvoj talentu. Každý si sám zvolí, co se chce naučit, v čem se chce zlepšit a potom, za podpory svého DofE týmu, na tom pracuje. V tomto programu tedy účastník nesoutěží s druhými, ale sám se sebou! Součástí je také expedice, kterou si účastníci sami naplánují a prožijí (a snad i užijí). Pokud vše splní, dostanou mezinárodně uznávané ocenění.

A konečně odpověď na otázku, jak se nám podařilo získat pozvání na snídani na britské ambasádě. Gymnázium v Poličce bylo vybráno jako jedna ze škol, ve kterých se nejvíce daří programu DofE. Velkou zásluhu na tom má naše hlavní koordinátorka, Mgr. Barbora Pejcharová. Během dvou let, kdy se DofE věnujeme, se do programu zapojilo 40 studentů. Některým se již podařilo program završit a ti zlatí by měli svá ocenění získat přímo z rukou nejmladšího syna prince Philipa a britské královny – prince Edwarda. O tom vám rádi napíšeme příště.

Za celý poličský DofE tým Erika Jiroušová,

Gymnázium Polička