Fybich je unikátní vzdělávací program pro zájemce z řad studentů o přírodní vědy – fyziku, biologii a chemii. Program je realizován střídavě formou online a prezenční. Každý měsíc školního roku si mohou účastníci vyslechnout dvě přednášky významných a oceňovaných českých odborníků a vědců a následně s nimi diskutovat. Součástí prezenčních sobot přímo v biochemických laboratořích společnosti Contipro v Dolní Dobrouči jsou i workshopy, kde si studenti mohou zkusit, jaký je rozdíl laboratorní práce ve školní laboratoři a ve špičkově vybavené biochemické laboratoři pod vedením laborantů. Součástí celoročního programu je i závěrečný workshop, na kterém pravidelní účastníci obdrží certifikáty o absolvování. Ten letošní, s názvem Buďme „aktiv“ – chraňme přírodu! proběhnul v záchranné stanici „Jaro“ v Jaroměři, která se stará o handicapované, jinak volně žijící živočichy. Účastníci měli jednak možnost poznat práci a cíle tohoto zařízení ale také vlastníma rukama přispěli k chodu stanice.
Již tradičně se i v letošním školním roce programu Fybich účastnila skupina studentů naší školy. Čtyři nejaktivnější, kteří pravidelně absolvovali celý letošní program Contipra, byli Marie a Veronika z kvinty, Linda ze 2. A a Vojta z oktávy.
A jaké jsou dojmy ze závěrečného workshopu jedné z účastnic?
Sobotní zamračený den jsme strávili na záchranné stanici Jaro Jaroměř a v jejím okolí. Konal se zde totiž poslední letošní Fybich s názvem Buďme „aktiv“ – chraňme přírodu! Fybich je program pro středoškolské studenty s hlubším zájmem o přírodní vědy, tento závěrečný seminář je slavnostním zakončením celého roku.
V sobotu 17.5. nás zavezl autobus z Poličky do Jaroměře. Cestou nás zabavily různé pracovní listy, které nás nalákaly na blížící se záchranou stanci. A ještě jsme dostali sladkou odměnu!
Záchranná stanice Jaro Jaroměř se stará o handicapované, jinak volně žijící živočichy. Jejím hlavním posláním je ovšem osvěta, jak nám bylo řečeno při prohlídce stanice. Právě proto stanice pořádá různé akce a aktivity nejen pro školy. Při komentované prohlídce jsme si mohli prohlédnout různé živočichy, od labutí přes dravce až po prasata, a ještě jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací.
Po svačinové pauze jsme nasadili holínky, pracovní rukavice a vydali se do přírody na okraj zatopeného písníku. Jedná se o lokalitu, kterou pracovníci záchranné stanice spravují a ochraňují, starají se o její biodiverzitu. Někteří vzali do ruky vrtačku a vrhli se na opravu hmyzích hotelů, jiní vzali do ruky pilky a šli ořezávat náletové a přerostlé dřeviny, no a ten zbytek pečlivě vytrhal pěkně ručně rákos a orobinec v rybníku.
Po hodině a půl práce jsme došli zpátky na záchrannou stanici a oklepali bláto z holínek. Den byl završen slavnostním předáváním certifikátů pro pravidelné účastníky a dárku, kterým bylo tričko vyrobené z recyklovaných polyesterových výrobků. Plní dojmů a zkušeností jsme poté odjeli domů.
Zájemci o přírodní vědy, příští rok budete mít možnost účastnit se nejenom celoročního programu Fybich, ale také úvodní zářijové exkurze „Den vědy v Contipru“. Neváhejte, využijte příležitosti a zapojte se! Bližší informace vám poskytnu já nebo je najdete na nástěnce biologie.
Marta Najbertová