Reportážní ohlédnutí za #85Mnichov

Říjnové připomenutí událostí z října 1938 v Poličce se stalo dobrou příležitostí pro kvartány, kteří si tak mohli vyzkoušet, jak pracuje novinář. Sami studenti si mohli zvolit, zda natočí videoreportáž o vybrané aktivitě tohoto dne, nebo zda o ní napíšou reportáž novinovou.

Zajímavou reportáž o natáčení podcastu Přepište dějiny na půdě poličského Svatého Jakuba napsal Štěpán Jandl. Posuďte sami.

Natáčení podcastu Přepište dějiny v Poličce

Jak Polička zvládala bouřlivé události světových válek? Jak dopadly její první poválečné volby a jak na návštěvu Poličky vzpomínal Brežněv? Na tyto otázky a spoustu dalších poskytli obsáhlé odpovědi Martin Groman a Michal Stehlík v natáčení nejnovějšího dílu podcastu Přepište dějiny.

V jemně nasvíceném podkroví poličského kostela svatého Jakuba se začínají shromažďovat návštěvníci. Postupně se zaplní řady skládacích židlí, ale po úzkém schodišti proudí další spousty lidí. Ve výklenku ve tvaru lomeného oblouku se u nízkého stolku usadí dva brýlatí muži. Vyhlíží dost akademicky, ale jakmile se jejich rozhovor rozproudí, začnou s obratným a elegantním humorem glosovat historii města. Jde právě o Martina Gromana a Michala Stehlíka, pořadatele podcastu Přepište dějiny, jehož nejnovější epizoda se nyní natáčí právě v Poličce.

V průběhu první půlhodiny historici zrekapitulují události první poloviny 20. století. Vytyčí několik zajímavých poznatků, kupříkladu skutečnost, že komunistické straně se v Poličce příliš nedařilo ani za první republiky, ani v prvních poválečných volbách, což je v kontextu ostatních českých měst dost výjimečné.

Následovala zhruba hodinová otevřená diskuze s návštěvníky, během níž se probíraly jak sociologické následky poválečného vysídlení Němců na Poličsku, tak se debata stočila i na některé poněkud humorné historické situace spjaté s Poličkou. Když se třeba na konci války německá armáda hromadně stahovala směrem na západ, Poličkou vedla hlavní silnice. Shodou okolností se při vjezdu hlavní německé kolony do města nachomýtl u dnešního kruhového objezdu jistý poličský hasič Soukal. Německý důstojník pověřil hasiče řízením dopravy na nejvýznamnější poličské křižovatce a ústup německých vojsk přes Vysočinu byl tedy do jisté míry v rukou hasiče Soukala, který dost možná ještě před malou chvílí spokojeně šel domů na oběd. A takovýchto situací se v průběhu dějin poličky vyskytlo několik…

Po šesté hodině byl do publika naposledy vyslán mikrofon a natáčení podcastu skončilo. Tuto epizodu brzy najdete na webu podcastu přepište dějiny a ve většině podcastových aplikací.

Tato akce však nebyla jedinou společenskou událostí, jež se ve dvou dnech na počátku října v Poličce odehrála. Poličské gymnázium například v pátečním dopoledni uspořádalo rozsáhlý vzpomínkový akt, jímž si připomínalo právě vypjaté dny října 1938. Studenti se museli před vchodem do školy prokázat propustkou a v průběhu dopoledne navštěvovali rozličné historické přednášky, na něž dostali možnost se předem přihlásit. Oblečení ve stylu 30. let bylo samozřejmostí. V pátek večer, po natáčení podcastu, se konala vernisáž výstavy fotografií na poličském mostku, čímž první den této vzpomínkové akce skončil. V sobotu dopoledne pak na náměstí proběhla přehlídka přibližující policejní historii a byla odhalena pamětní deska ony předválečné události připomínající. Po sobotním poledni se život ve městě pozvolna začal vracet do normálu. Štěpán Jandl, kvarta