Profesní ZSV si rozšířilo obzory na exkurzi v Brně

V pondělí 20. listopadu 2023 jsme s profesním ZSV měli možnost, místo sezení ve školních lavicích, vyjet na exkurzi do Brna, a podívat se na vlastní oči, jak fungují určité, pro Českou republiku nepostradatelné, orgány – Kancelář veřejného ochránce práv a Česká národní banka.

Naše první kroky v ranních hodinách vedly k Obilnímu trhu, kde sídlí veřejný ochránce práv neboli ombudsman České republiky. Před samotným programem nás před budovou uvítali pracovníci této instituce a společně s nimi jsme bubnováním na nádobí, či bubínky, jenž jsme si dovezli až z Poličky, podpořili akci Bubnovačka. Tato akce symbolicky dává hlas dětem, které prožívají násilí v rodinách a dává najevo, že my jako společnost to nesmíme ignorovat. Po této záležitosti se nás ujali dva velmi ochotní právníci pracující v kanceláři veřejného ochránce práv. Vysvětlili nám, co funkce ombudsmana obnáší a interaktivně nás zapojili, abychom se seznámili s konkrétními případy, kterými se ombudsman zabývá. Dostali jsme také možnost osobně se setkat s naším současným ombudsmanem, kterým je JUDr. Stanislav Křeček.
Po pauze na oběd jsme zavítali do brněnské pobočky České národní banky. Tam nás čekala prohlídka funkcionalistické budovy a přednáška o penězích. Pod UV světlem jsme porovnávali vzhled padělaných bankovek a bankovek v oběhu. Dozvěděli jsme se také, jaké ochranné prvky mají naše současné bankovky. Na závěr naší exkurze jsme si prošli expozici zaměřenou na historii peněz, a poté jsme se už vydali na vlak domů.

Jsem ráda, že máme příležitost jednou za čas ozvláštnit naši výuku výlety do míst, bez kterých by naše společnost nemohla fungovat tak, jak funguje. Určitě to pro mnoho z nás bylo přínosné i v rámci toho, jakými směry se naše budoucnost po Gymnáziu může ubírat. Možnosti jsou otevřené, a je potřeba objevovat, poznávat a tvořit si vlastní názory.

Za profesní ZSV Barbora Štěpánková