Tímto tématem se zabývali studenti gymnázia v podzimních měsících. Někteří z nich svou práci zaslali do prestižní esejistické soutěže, kterou vyhlásila Knihovna Václava Havla. Do soutěže se zapojilo 92 studentek a studentů a mezi odevzdanými eseji vynikala práce Štěpána Jandla, který byl oceněn čestným uznáním. Svým esejem prokázal nejen tvůrčí schopnosti, ale také hluboký zájem o současné otázky týkající se AI. Dané téma umně propojil s historií a myšlenkami G. Hegela. Štěpáne, gratulujeme k tvému úspěchu.
Svůj esej zaslaly do soutěže také studentky Barbora Štěpánková a Miriam Kašparová. Uznání patří všem zúčastněným, jelikož cesta esejistické soutěže započala v září a autoři věnovali esejům svůj drahocenný čas až do konce října. Toto téma však nerezonovalo jen u tří zmíněných autorů, napsat esej na dané téma si totiž vyzkoušeli také studenti UAP a v krátké úvaze se nad ním zamysleli studenti 1. A a 5.P.
„Čeká nás tedy v následujících desetiletích novodobá renesance? To si odhadnout netroufám –
koneckonců člověk v běhu dějin není s to plně poznat souvislosti událostí, jichž je sám součástí;“ píše Štěpán (celý esej viz přiložený pdf soubor).