PARDUBICKÝ KRAJ NABÍZÍ MOŽNOST OČKOVÁNÍ PROTI ONEMOCNĚNÍ COVID-19

Ve čtvrtek 18. 11. v dopoledních hodinách přijede do Poličky mobilní očkovací tým, který zájemcům o očkování (1., 2., případně i 3. dávky) nabídne možnost očkování proti onemocnění covid-19 vakcínou od společnosti Pfizer/BioNTech. Očkování mohou využít studenti starší 16 let, jejich rodiče a další rodinní příslušníci, stejně jako zaměstnanci školy a jejich rodinní příslušníci.

Mezi odbornou veřejností panuje většinová shoda na tom, že očkování je v současnosti nejefektivnější nástroj ke snížení intenzity šíření koronaviru a k zmírnění závažnosti průběhu onemocnění, které virus způsobuje.

Jsme nesmírně rádi a patřičně hrdí, že se s námi o svůj pohled a výzvu podělil profesor v oboru molekulární a buněčné biologie, ředitel Biologického centra Akademie věd České republiky absolvent naší školy – prof. Libor Grubhoffer.

Pohled a vzkaz prof. Libora Grubhoffera

Zda nabídky očkování proti onemocnění covid-19 využijeme či nikoliv, zůstává svobodnou volbou každého z nás. Jakkoliv se naše pohledy na očkování mohou různit, je paradoxní, že i v tak nelehké době jako je tato, sedáme často na vějičku snahám nechat se rozdělit, namísto toho, abychom si vzájemně v kultivované diskusi naslouchali a dali na názor především těch, kteří mají ve vědních oborech majících s problematikou virů co dočinění patřičnou erudici. Navzájem na sebe útočíme a vyhrožujeme si i tak pacifistickými pojmy jako jsou zodpovědnost nebo svoboda. Jako bychom zapomněli, že obě slova nejsou v kontradikci – ba naopak. Se svobodou každého z nás jde ruku v ruce také zodpovědnost za celek. Mnozí se svobodně rozhodli pro očkování především proto, aby přijali zodpovědnost za zdraví své i zdraví ostatních. A stejně tak ti, kteří se svobodně rozhodli nabídky očkování nevyužít, by měli pamatovat na to, že toto jejich právo s sebou automaticky přináší nejenom zodpovědnost za zdraví své, ale i za zdraví druhých – a sice dodržováním platných opatření a hygienických pravidel, která chrání nás všechny. Byla by škoda, aby svoboda a zodpovědnost nespojily síly tam, kde je to nyní opravdu třeba.

Pokud byste měli zájem nabídky očkování od Pardubického kraje využít, napište si pro bližší informace na emailovou adresu info@gympolicka.cz.

J. Dvořák