Maraton psaní dopisů 2022

Maraton dopisů 2022

Letošní Maraton psaní dopisů probíhal ve dnech 5. – 16.12.2022 jako každoročně ve spolupráci se sdružením Otvírání Poličky. Dopisy byly tentokrát směřovány na pomoc nespravedlivě stíhaným do Ruska, Hong Kongu, Iránu, Bangladéše, Paraguaye a na Kubu. Nejvíce studenti podpořili příběh Alexandry Skočilenko z Ruska, která byla za to, že vyměnila cenovky v obchodě za pravdivé informace o válce na Ukrajině, uvržena do vazby a hrozí jí až 10 let vězení.

Velkým obohacením letošního Maratonu byla paní Eva Decroix, poslankyně parlamentu ČR a advokátka, která se lidskými právy dlouhodobě zabývá a která při besedě se studenty vyšších ročníků toto téma výborně zasadila do širšího kontextu.

Novinkou byla také aktivita třídy 5P, která prodejem svých výtvarných děl výrazně pomohla s platbou za poštovné. Podařilo se jim vybrat neuvěřitelných 2 980 Kč! Velké díky patří kromě celé 5P také studentce Tereze Dvořákové, která pomohla s organizací Maratonu a zprostředkováním jednotlivých příběhů studentům.

Celkem se nám společně podařilo napsat 388 dopisů a tím jsme překonali loňský rekord 341 dopisů. Velmi děkujeme všem, kteří se zapojili a kterým není osud druhých lidí lhostejný. Někdy to byly celé třídy nebo i rodiny, psali jsme dopisy ale také pohlednice přímo do vězení. Doufejme, že letošní Maraton pomůže osvobodit další nespravedlivé stíhané, kteří se tak přidají k těm z let minulých.