Jak jsme byli úspěšní na Robotickém dni 2018?

Robotický den je akce s mezinárodní účastí zaměřená na prezentaci a propagaci robotiky. Nejde ovšem jen o nějaký veletrh s tématem robotiky, jedná se o akci veskrze soutěžní. A že je o tuto akci opravdu mezinárodní zájem svědčí i letošní účast týmů z devíti různých zemí (dokonce i mimo EU,  např. z Turecka, Kypru či Egypta). Oproti klasickým robotickým soutěžím cíleným na základní, popř. střední školy se zde na věk nebral ohled. Je jedno, zda jste ze základní školy, nebo ze školy vysoké, nebo soutěžíte jako robotický profík, nebo fanda robotik důchodce. Na našem gymnáziu jsme nakonec dali dohromady tři týmy. Soutěžili jsme ve třech různých kategoriích: sledování čáry, minisumo a úklid hraček (úrověň začátečník). Pravidla jsou detailně popsána, nicméně někdy čekají soutěžící různá překvapení. Systém soutěží je vícekolový a pro soutěžící ve věku našich záků poměrně psychicky náročný. V Kongresovém centru na Vyšehradě jsme začali v sobotu neveřejnými rozřazovacími koly. I když to nebylo zpočátku vůbec jednoduché, všechny naše týmy se nakonec nominovaly do dalšího soutěžního dne. V neděli se soutěž přesunula do prosklené části Kongresového centra s výhledem na Hradčany. Další změna spočívala v tom, že nedělní "klání" je již přístupné veřejnosti. I tento fakt jistě zapůsobil na "stabilitu" našich soutěžících a připravil žákům různé vypjaté situace, jako např. nechtěné utržení napájecího kabelu, kdy měli za chvíli nastoupit na minisumo ring k zápasu. Celkově se sice žádný z našich týmů neumístil na prvních místech, ale všichni jsme si soutěžení řádně užili a příště… příště to možná vyjde! Vždyť to bylo teprve naše první vystoupení na Robotickém dni!