Jak vzniká filament?

Za tým Makers vám chci představit exkurzi do Haňovic, do několika provozů zemědělského družstva (Plasty Mladeč), která proběhla ve středu 17. 5. Exkurze nám měla především ukázat výrobu materiálu pro 3D tiskárny zvaného filament, ale viděli jsme i další zajímavé věci.

Exkurze započala návštěvou hlavní výrobní haly, kde se nachází 6 strojů na výrobu 3D tiskové struny (filamentu). Jeden z nich má dokonce robotické rameno. Do stroje se dávají malé kuličky plastu, které stroj roztaví a vytvoří z nich tenkou strunu. Také jsme zde viděli originální technologie navíjení, které minimalizují ztráty při změně cívky na úplné minimum. Dále jsme se vydali do místnosti, kde se na různých 3D tiskárnách testují a také se zde fotografují filamenty pro webshop a další reklamní účely. Zaujala nás zde nová tiskárna Bambu Lab X1, která by se celému týmu velmi líbila kvůli její vysoké rychlosti a možnosti využívat několik barev najednou. Nikdo by se nezlobil, kdybychom jednu takovou měli do budoucna i na naší škole :-). Měli jsme zde také možnost vidět různé výtisky z filamentu a navštívili jsme také kancelář, kde se řeší objednávky z celého světa.

Poté jsme zamířili do rozestavěného kravína a k bioplynové stanici. Kravín je vybaven moderními stroji na dojení, které by měly být plně automatické. Kejda automaticky putuje na zpracování do bioplynové stanice. V bioplynové stanici nás nejvíce zaujaly velmi hlasité a silné generátory na elektřinu, které zněly jako na techno-párty (celkový výkon 1 MW).

Exkurze se všem účastníkům velmi líbila a po cestě domů jsme ještě zastavili u místního automatu na rajčata, který stál v blízkosti skleníku (vytápěno odpadním teplem z bioplynové stanice), kde byla rajčata nejen pěstována, ale také ihned prodávána.

Moc děkujeme za notnou dávku 3D tiskových strun, které naše škola obdržela jako dar všem našim gymnaziálním „makerům“ a 3D tiskovým nadšencům – 3D tisk v režimu „zdarma“ tak může pokračovat další rok :-).

(M. H. + ChatGPT 4)