Fakta a mýty ve výživě

Dne 1. února nás v hodině profesní biologie navštívila studentka nutriční terapie na lékařské fakultě a bývalá studentka našeho gymnázia Míša Štejdířová. Míša si pro nás připravila přednášku na téma „Fakta a mýty ve výživě“.

Ze začátku jsme si zopakovali známá fakta o třech základních makroživinách – sacharidech, bílkovinách a tucích a poté jsme pomocí hry Kahoot zkoušeli odpovídat na různá výživová tvrzení. Po každé otázce jsme byli seznámeni se správnou odpovědí, která nám byla velmi dobře vysvětlena a zdůvodněna. Po celou dobu jsme mohli klást jakékoli otázky a zapojovat se s Míšou do diskuse. Mezi známé výživové mýty patří například zahleňování po mléčných výrobcích, zalepení střev lepkem nebo detoxikace těla pitím vody s citronem. Dále jsme se dozvěděli užitečné informace o úpravě jídla pomocí různých druhů olejů nebo i fakt, že pokapání masa citronovou šťávou při grilování může snížit vznik karcinogenů.

Přednáška byla velmi poučná, navíc byla podaná zábavnou formou vědomostní hry, ve které jsme mohli prověřit naše znalosti. Míša velmi ochotně a mile odpovídala na všechny naše dotazy či poznámky. Z přednášky jsme si odnesli spoustu nových znalostí, které se nám budou hodit v každodenním životě.

za účastníky Martina P.