Dětská obezita je nemoc

V současné době jsme zasaženi pandemií obezity. Není divu, dříve se hodně pracovalo a potom někdy jedlo. Dnes se hodně jí a poté se někdy pracuje. I školství na tom má svůj podíl, dříve se děti učily při pohybu, nyní si k učení musí sednout. A někdy i na dost dlouho.

Jaký je rozdíl mezi nadváhou a obezitou? Nadváha se dá schovat za tričko, ale v plavkách ji odhalí každý. Obezitu nikdo za žádné tričko neschová a je vidět i z dálky.

Šokující informace:

! S obezitou se váže víc nádorů než s bývalým strašákem číslo jedna – kouřením!

! Navýšení sportovní aktivity u dětí s obezitou nejen že nadváhu neřeší, ale prohlubuje ji zmnožením tukové tkáně!

! V obezitologické ambulanci je 25 % dětí-sportovců v trojfázovém tréninku s víkendovými zápasy, 30% dětí navštěvující dva a více pohybových kroužků týdně a pouze 45% s jedním pohybovým kroužkem nebo menšina takzvaně líných!

! Nejobezitogennější sporty*: plavání, volejbal, basketbal, hasiči (dívky)

                                               plavání, hokej, ragby, fotbal, florbal (chlapci)!

*Dle článku Dětská obezita je nemoc, str. 22-24, časopis Prevence ročník 17, číslo 1 (leden 2020)

Z toho vyplývá, že než posilovat preventivní sport ve školství, výzvou je posílit výuku zdravého životního stylu a jeho příkladné vedení v rodině.

Na koho s obrátit?

Praktický/dětský lékař by měl provést komplexní vyšetření. Dále je pak možné navštívit specialistu: obezitologa, dietologa či psychologa. Pomoc psychologa může hrát důležitou roli, protože obezita může mít podklad v nějakém psychickém problému. Největší práce však zůstává na pacientovi a jeho odhodlání ke změně.

Online např. Stop obezitě! – www.stob.cz