V sobotu 15. března se pětice studentů naší školy zúčastnila dalšího prezenčního programu Fybich v Dolní Dobrouči.
Během dne měli studenti možnost zapojit se do různých workshopů, které jim ukázaly, kde všude se lze setkat s fyzikou, biologií a chemií v každodenním životě.
V prvním workshopu nazvaném Čistota s příměsí nanotechnologiísi účastníci měli možnost společně osvojit techniku přípravy nanovláken z kyseliny hyaluronové a obohatit je o složky, které z nich vytvoří vysoce účinné nano mýdlo. Skvělý pomocník, jehož vlastnoručně vyrobený vzorek si účastníci odnesli, může být po ruce, ať už ve škole, nebo třeba na cestách.
Druhý workshop Jak naše DNA září pod tlakem ukázal, jak se DNA buněk při vystavení stresu ve formě UV záření nebo chemikálií začne podobat vesmírné kometě.
Ve třetím workshopu Enzymy – precizní nářadí o velikosti molekulyúčastníci prozkoumali účinky jednoho z významných enzymů bakterií. Výsledek působení enzymu na kyselinu hyaluronovou si zájemci mohli odnést jako trofej na památku prováděných pokusů.
Součástí programu byly také dvě zajímavé interaktivní přednášky. První z nich, nazvaná „Budiž světlo“, ukázala účastníkům, že svícením lze vyvolat chemické změny, kdy dochází ke změně struktur a tvorbě nových chemických vazeb. Na většinu pokusů asistovali samotní zájemci z řad účastníků.
Druhá přednáška „Bioelektronická medicína“představila tento obor na pomezí medicíny, neurověd a inženýrství, který sezaměřuje na využití elektrických signálů k ovlivnění biologických procesů v těle. Místo farmakologické léčby se v bioelektronické medicíně používají elektronická zařízení (např. implantáty, nositelná zařízení či neinvazivní stimulátory) k modulaci nervového systému a dalších fyziologických funkcí. Cílem je léčba různých onemocnění, jako jsou chronická bolest, zánětlivé onemocnění, epilepsie či poruchy pohybu prostřednictvím cílené stimulace periferních nervů nebo centrální nervové soustavy, tedy mozku nebo míchy. V přednášce byly popisovány příklady bioelektronické medicíny v praxi a představeny základní koncepty neurálních rozhraní, tj. jak může elektrický proud interagovat s nervovými buňkami a tkáněmi.
A jaké postřehy si odnášejí někteří účastníci?
Vojtěch J.: „Programu Fybich se účastním již 3. rokem a každá přednáška, či workshop mi dává nové informace a zkušenosti. Konkrétně sobotní program mi mimo jiné přinesl dovednosti pro zacházení s enzymy, či povědomí o využívání moderních technologií ve spojení s nervovou soustavou člověka. Kromě toho na každém Fybichu potkávám kamarády, se kterými se znám díky podobným akcím.“
Marie A.: „Sobotní dopoledne v Contipru si vždycky užiji na maximum, přednášky jsou chytlavé a díky workshopům mohu nahlédnout k přístrojům, se kterými nepřijdu běžně do styku. Na posledním workshopu jsem si dokonce vyrobila mýdlo z nanovláken“.
Veronika J.: „Fybich seminární soboty mi dávají nové poznatky a informace, které mohu využít jak v běžném životě, tak ve svém budoucím zaměření. Přednášky nabízejí široké spektrum témat, každý si tedy přijde na své a díky workshopům mohu nahlídnout přímo do procesů, kterými se v Contipru zabývají.“
Není pochyb, že účast našich studentů na březnovém programu Fybichu byla dalším inspirativním zážitkem, který obohatil jejich znalosti a povzbudil je k dalšímu studiu přírodních věd.
Příští (tentokrát online) Fybich se uskuteční 12. dubna. Zájemci, neváhejte a přihlaste se! Více: www.FYBICH.cz
Marta Najbertová


