Žvýkání tabáku je škodlivější než kouření

V poslední době se mezi mládeží (i na naší škole) stále častěji vyskytuje žvýkání tabáku.

„Žvýkal jsem od svých patnácti let. Přišli s tím spoluhráči na hokeji a nechtěl jsem kazit partu. Žvýkání tabáku mě uklidňovalo, zvládal jsem stres a byl jsem uvolněný,“ vzpomíná hokejista Jan Matuška. „Mezi hrou je čas, kdy si hráči potřebují zaměstnat mozek, aby se odreagovali. V extralize ho bere podle mě třeba čtyřicet procent hráčů.“

Žvýkací tabák obsahuje 28 karcinogenních látek a více nikotinu než cigarety. Přímý kontakt tabáku s ústní dutinou je velmi rizikový a vede k poškození sliznice, dásní, zubů, jazyka a mandlí. Toxické sliny poškozují i hltan, jícen a slinivku. Tabák je v kontaktu se sliznicí velmi dlouho, takže 30 minut s tabákem v ústech odpovídá vykouření 3 cigaret. Užívání žvýkacího tabáku je vysoce návykové. Nikotin je totiž extrémně návyková látka, je dokonce návykovější než kokain a téměř tak jako heroin. Uživatelé mají abstinenční příznaky.

Odvykání je velmi komplikované a dlouhodobé. Základem je vyrovnat se s touhou po nikotinu. Odvykajícím se doporučuje častější čištění zubů, dostatečný příjem tekutin, vědomé dýchání či dechová gymnastika.

Zdroj

online pomoc např. zde nebo zde