Energetické nápoje

Někdo považuje energetické nápoje za obdobu slazených nápojů. Není se čemu divit, v obchodech se často energy drinky objevují hned vedle slazených perlivých vod. Stejně jako limonády obsahují spoustu cukru, navíc ale obsahují kofein. Dávka kofeinu je však několikanásobně vyšší, než např. v čokoládě, Coca Cole, čaji či kávě.

Kofein ale není energie, kterou naše tělo zpracuje a díky tomu dokáže déle běžet na plné obrátky. Kofein je látka, která umí ošálit náš mozek! Část našeho mozku umí díky látce zvané adenosin rozpoznat, že jsme unavení. Pokud ale vypijeme či sníme cokoliv, co obsahuje kofein, receptory v mozku si „přečtou“, že unavení nejsme a vydají pokyn být aktivní a pracovat. Když kofein vyprchá, tělo je unavené víc, než bývá normálně.

Pravidelné pití energetických nápojů způsobuje závislost, tělo si na dávku kofeinu zvykne a už nás nepovzbudí jako dříve. Navíc zvýšená konzumace energetických nápojů stojí za řadou zdravotních problémů – zvýšení krevního tlaku a kardiovaskulárních problémů, srdečních problémů a poruch spánku.

POSLOUCHEJ SVÉ TĚLO! CITÍŠ ÚNAVU? ODPOČIŇ SI!

Najdi si jiné věci, které Tě nastartují- sport, hudba, tanec. Dej tělu endorfiny, které vyvolávají dobrou náladu, pocit štěstí a tlumí bolest.

 

RODIČE!

ZAJÍMEJTE SE O TO, ZA CO VAŠE DĚTI UTRATÍ SVÉ KAPESNÉ.

ENERGETICKÉ NÁPOJE BY MĚLY MÍT JEN VÝJIMEČNĚ.

1x – 2x ZA MĚSÍC JE TO OK.