Zážitkové setkání SUMEC

O víkendu 14. 4. – 16. 4. 2023 proběhlo setkání našich řešitelů přírodovědných olympiád. Tato velmi vydařená akce se konala na táborové základně Domino. Vedle organizátorů se zde sešlo 22 žáků gymnázia. Všichni se aktivně zapojili do nabitého programu, který sestával z odborných přednášek, experimentování a spousty jiných volnočasových aktivit.

V pátek jsme se vydali na základnu a naše nadšení nepřekazilo ani nepříznivé počasí. Tehdy jsme ještě netušili o „Sumčím času“ (jenž běží jinak rychle než ten reálný), o skvělých kuchařích (kteří nám následně předvedli, co dokážou), ani o jiných pozoruhodnostech a Sumčích záhadách. Páteční náplní pak byla vtipně pojatá fyzikální přednáška, intelektuální i jiné hry a večerní/noční výprava do Mločího údolí. Ta v nás zanechala nesmazatelnou stopu, na kterou zřejmě ještě dlouho budeme vzpomínat.

V sobotu se program točil okolo zkoušky virtuální reality, dalších přírodovědných přednášek, spousty her, a hlavně zábavného experimentování, které vrcholilo tvorbou vlastních projektů a jejich prezentací. V pozdních hodinách ještě proběhl „táborák“, akční hra po okolním lese a došlo i na stolní hry. Tato noc se však přehoupla v den, kdy nastal čas vrátit se domů.

Myslím, že za všechny účastníky mohu tvrdit, že se akce povedla. Po celou dobu jejího trvání mezi námi panovala výborná atmosféra a spolupráce při jednotlivých hrách, i projektech. Nabízený program (který byl dobrovolný) bezvadně propojoval přírodovědné znalosti, racionální uvažování a zábavu.

I po návratu do školy jsme plni zážitků a těšíme se na další ročník této akce. Na závěr bych rád upozornil, že se nyní po škole pohybují osoby, které by si mohly vykládat o padajících kočkách, ukrytých mlocích, nebo o výpočtu čísla pí kyvadlem. Prosím nepovažujte je za duševně choré, ale za právoplatné SUMCE.

Vojtěch Jílek