Úspěšný atletický podzim

Středoškolský atletický pohár

S novým rokem se opět rozběhly sportovní soutěže a naše škola nezůstala opodál a tradičně se zúčastnila přespolního běhu a středoškolského atletického poháru. Ten začal okresním kolem 22. 9. v Litomyšli a my jsme se tentokrát vypravili s devítičlennou skupinou chlapců měřit síly s okolními středními školami v disciplínách: sprint 60m, běh na 400m a na 1500m, skok vysoký, skok daleký, vrh koulí, štafeta 4x200m. Díky výkonům, někdy až na úrovni osobních rekordů, jsme odjížděli jako vítězové a zaslouženě jsme si zajistili postup do krajského kola, které se konalo v Chrudimi 5. 10. Kluci si zde vedli také dobře. Šli do soutěže naplno, drželi krok se závodníky, kteří se atletice pravidelně věnují. A i přes některá úskalí (zranění, svalové indispozice, zvracení, netrefení se na prkno,…) své celkové bodové skóre oproti okresnímu kolu (6575 bodů) navýšili o dobrých 1000 bodů (7782). To bohužel ale na další postup nestačilo a skončili jsme na krásném druhém místě za vítěznými Pardubicemi.

Veškeré výsledky jsou možné ke zhlédnutí na níže uvedených odkazech. Některé předvedené výkony (skok vysoký 176 cm, vrh koulí 13,94 cm, skok daleký 6,02 cm, běh 1500 m 4:50,50 min, běh 60 m 7,69 s) jsou obdivuhodné. Pochvala samozřejmě patří všem.

výsledky atletika – okres

výsledky atletika – kraj

Sestava: Adam Mach, Daniel Martinů, Matěj Jansa (Jáchym Tengler), Václav Šafář, Samuel Šafář, Viktor Olšinár, Jan Vraspír, Petr Spálenka, Jan Jelínek, Tomáš Broulík

Přespolní běh

Letos jsme se po covidové odmlce zúčastnili soutěže v přespolním běhu, jelikož se nám zde opět sešlo pár velmi nadějných běžců a běžkyň.  K dosažení úspěchu v této sportovní disciplíně je zapotřebí opravdu dobrá fyzická kondice a vytrvalost. Ukázalo se, že tu naši sportovci bezpochyby mají, i když většina z nich se nespecializuje přímo na vytrvalostní běh, ale pravidelně se věnují různým sportovním odvětvím – např. atletice, fotbalu, florbalu, karate nebo volejbalu, či jízdě na koni.

Do oblastního kola, které se konalo v místním poličském Liboháji, jsme vyslali 3 družstva:

Dívky kat. 3 (ZŠ) – 1500 m:

 A. Pešinová, K. Lichtágová, E. Švejdová, A. Kratochvílová, A. Navrátilová

Chlapci kat. 4 (ZŠ) – 3000 m:

 M. Jirouš, F. Mlynář, J. Švejda, V. Král, J. Šícha, J. Krištof, M. Grundloch

Chlapci kat. 5 (SŠ) – 5000 m:

 S. Šafář, V. Šafář, J. Vraspír, A. Mach, V. Olšinár, T. Broulík

V této soutěži družstev se sčítají umístění 4 nejlepších členů týmu a družstvo s nejmenším součtem vítězí.

I přes výborné umístění Aničky Pešinové (1.) a Klárky Lichtágové (3.) se bohužel dívkám z oblastního kola nepodařilo postoupit. Skončily na krásném druhém místě. Nutno ale podotknout, že těsně před závodem onemocněla velká opora dívčího týmu Soňa Tišlová, která by s pořadím nejspíš také zamíchala. Tak jim to snad vyjde příští rok.

Zato obě družstva chlapců byla nepřekonatelná jak v oblastním, tak v okresním kole a nezastavilo je ani nepříznivé deštivé počasí, ani náročný kopcovitý a rozmáčený terén.

Výsledky oblastního kola – Liboháj 14.9. 2022

Výsledky okresního kola – Liboháj 21.9. 2022

Svými skvělými vyrovnanými výkony si tedy borci vybojovali účast v krajském kole, které se konalo 27. 9. v Hlinsku. Už tento postup byl velikým úspěchem.

V opět náročném rozměklém terénu ze sebe kluci vydali úplně všechno a vyplatilo se. Starším chlapcům se podařilo vybojovat krásné 3. místo a mladší chlapci získali neuvěřitelné vítězství, a postoupili tak do republikového finále. Jejich radost byla obrovská. Aby ne, vždyť probojovat se do republikového finále je opravdu úžasné.

Výsledky krajského kola

Republikové finále se konalo 25. 10. 2022 ve Žďáře nad Sázavou v lyžařském areálu Martina Koukala u Pilské nádrže. Velice příznivé bylo, že jsme to neměli vůbec daleko a mohli tak na soutěž vyrazit až v den jejího konání. Menší mráčky se objevily na tvářích chlapců, když se dozvěděli, že v tento termín má celé naše gymnázium ředitelské volno. Ale ani to chlapce neodradilo a s velkým odhodláním vyrazili reprezentovat naši školu.

Ve velké konkurenci 16 nejlepších družstev z celé České republiky se kluci hrdě poprali s nelehkou kopcovitou tratí a svými úžasnými výkony si vybojovali nádherné 9. místo. Nejlepším z našich borců byl Jan Krištof, který se umístil na úžasném 12. místě. Ostatní výsledky naleznete zde:

Kluci, klobouk dolů před vašimi skvělými výkony. Velké díky ze důstojnou reprezentaci školy, moc gratulujeme a přejeme vám mnoho dalších sportovních úspěchů, ale hlavně neutuchající elán do dalšího pohybu.

Za kabinet TV Lenka Králová a Renata Jelínková