MAKERS na veletrhu 3Dexpo

Co je to 3Dexpo a proč jsme tam byli? 3Dexpo je největší český veletrh 3D tiskových technologií. Vzhledem k tomu, že jednu z 3D tiskových technologií využíváme na naší škole, rozhodli jsme se, že nebude od věci seznámit se s aktuální situací v oblasti 3D tisku. 3Dexpo je k tomu ideální příležitostí. Kolem problematiky 3D tisku se soustředí celá řada oborů a je zajímavé sledovat, kam se vývoj postupně dostává. Zajímavostí a novinek byla celá řada. Některé byly úzce spjaté s hardwarem technologie 3D tisku, jiné byly veskrze chemické a věnovaly se např. velice zajímavým 4D tiskovým materiálům. Vedle řady stánků vystavovatelů 3D tiskáren (výrobců i prodejců) byly na každém kroku viditelné také různé nové/inovované 3D tiskové materiály. Kategorie open source RepRap 3D tiskáren byla tentokrát zastoupena velice málo, za zmínku stojí snad jedině inovovaný FFF RepRap Průša MK3S a nová SLA tiskárna Průša SL1. O to více ale přibylo tiskových řešení směřovaných do profesionální oblasti. Současně byl na výstavišti i další veletrh, Reklama Polygraf. I ten pro nás byl velice zajímavý. Mohli jsme sledovat, jak dochází ke stále většímu propojování různých oborů i v oblasti reklamy a tiskové produkce. Potkali jsme několik frézek nejrůznějších velikostí, laserů (řezacích, gravírovacích, …), velkoformátových tiskáren či ploterů, a to dokonce multifunkčních, kdy např. na jedné straně probíhá tisk na desku a na druhé jsou hotové rozřezané tvarově různorodé výstražné "cedule". Naším celým putováním výstavištěm v Praze-Letňanech nás provázela špionážní hra, při které účastníci exkurze řešili různé úkoly, získávali konkrétní informace, dělali špióny na placených přednáškách a nakonec luštili i šifru předanou spřátelenými agenty na stáncích vystavovatelů (ve skutečnosti šlo také o špiony, jak jinak, že :-)). O týden později se náš MAKERS špionážní tým opět sešel (tentokrát v tajné centrále, která vypadá jako nenápadná školní učebna informatiky) a setřídil a vyhodnotil všechny získané informace. Na závěr akce 3Dexpo jsme odeslali podrobnou zprávu do naší centrály v… jistě chápete, že to vám prozradit nemůžeme :-).