Kunst in uns

Náš výměnný pobyt se studenty z gymnázia v Tangermünde je u konce. Letos si pro nás organizátoři v čele s paní učitelkou Mgr. Zuzanou Machkovou a Mgr. Jarmilou Borovskou zvolili téma Kunst in uns (Umění v nás), proto jsme se především věnovali návštěvám historických center měst, divadelnímu představení, přednášce, a dokonce i z nás se stali umělci při tvorbě kaligramů.

V úterý jsme našim německým parťákům představili historické jádro Poličky, kde se prostřednictvím našeho výkladu v němčině dozvěděli i něco navíc. Odpoledne jsme pak zavítali do jen kousek vzdálené Litomyšle, prohlédli si zámek a jeho okolí a pak společně zakončili program v místní pizzerii.

Ve středu dopoledne jsme v rámci Mime Festu vyrazili na představení Robot Radius s protagonistou Radimem Vizvárym, bývalým studentem poličského gymnázia. Divadelní představení na nás zapůsobilo silným dojmem, některým dokonce vehnalo slzy do očí! Odpoledne nás čekal workshop s německy píšícím českým spisovatelem Jaroslavem Rudišem. Vyslechli jsme poutavé vyprávění o  jeho tvorbě, železnici a také spoustu zajímavých historek ze života.

Ve čtvrtek se náš program přesunul do Prahy. V Obecním domě nás obohatila nejen překrásná, ale především unikátní výstava obrazů Alfonse Muchy. Taktéž jsme neopomněli navštívit Staroměstské i Václavské náměstí. Zde se k nám připojili další učitelé z partnerské školy.

V pátek jsme měli oddechovější den. Dopoledne jsme s výtvarnicí, paní učitelkou Kozákovou, tvořili kaligramy a po obědě se věnovali prezentaci našeho společného projektu. Odpoledne jsme pak měli možnost strávit po svém, někteří své hosty vzali opět do Litomyšle, jiní na další kulturní akce.

Poslední den našeho výměnného pobytu jsme navštívili ve Žďáru nad Sázavou interaktivní výstavu o bývalém klášteře, Zelenou horu a díky jednomu z nás, Davidu Šplíchalovi, jsme měli možnost prohlédnout si proslulý Hotel Veliš. Odpoledne jsme zakončili turnajem v bowlingu.

Z celého týdne si odnášíme spoustu zážitků, nových zkušeností i pevnější mezilidské vztahy!

Vaši studenti vyměnného pobytu

Rádi bychom poděkovali všem, kteří se na výměnném programu podíleli.

Projektový týden „Kunst in uns“ mohl zdárně proběhnout díky finanční podpoře Česko-německého fondu budoucnosti, Města Poličky, firmy Ravensburger Karton s.r.o. a SRPŠ při Gymnáziu Polička.

Moc děkujeme!

Jarmila Borovská a Zuzana Machková