Happening PAMATUJ!

Již víc než deset let si na různých místech po celé České republice vždy v březnu připomínáme smutné výročí. 8. března 1944 nacisté v koncentračním táboře Osvětim-Březinka zavraždili 3 792 nevinných mužů, žen i dětí. Šlo o vězně terezínského rodinného tábora v Osvětimi, kteří byli toho dne, respektive následující noc posláni do plynových komor.

Gymnázium Polička ve spolupráci s Městským muzeem a galerií Polička a Městským úřadem Polička pořádají dne 16. března 2023 happening Pamatuj! Od 13.30 proběhne v aule poličského gymnázia beseda s ředitelem Památníku Terezín PhDr. Janem Roubínkem a Mgr. Stanislavem Konečným, historikem a autorem knihy Lid bible v Poličce. Beseda je určena jak pro studenty, tak širokou veřejnost.

Následovat bude od 15.30 slavnostní odhalení 6 kamenů zmizelých v ulici Riegrova čp. 36 na památku členů rodiny Schlesingerovy a pana Lea Schneiera, deportovaných v prosinci 1942 do koncentračního tábora v Terezíně. Kameny zmizelých, jinak také Stolpersteine, jsou kostky s mosazným povrchem vsazené do chodníku, jež mají připomínat osudy těch, kteří byli zavražděni v koncentračních táborech. Tradiční hebrejskou modlitbu za zemřelé pronese pan Daniel Vaněk, kantor Federace židovských obcí. Zazní izraelská národní hymna Hatikva, píseň Shema Yisrael a česká státní hymna v podání gymnaziálního sboru Juliettes.

Večer od 20 hodin vás srdečně zveme do klubu v Tylově domě, kde vystoupí kapela Mackie Messer Klezmer Band zaměřující se na volnou interpretaci židovských písní ze střední a východní Evropy.

Těšíme se na vás, všichni jste srdečně zváni!