Happening Pamatuj!

Ve čtvrtek 16. března uspořádala naše škola ve spolupráci s Městským muzeem a galerií Polička happening Pamatuj!, připomínku obětí holocaustu. Tato akce se již tradičně koná v první polovině března nejen v Poličce, ale napříč Českou republikou.

Nejprve proběhla beseda v aule školy. Prvním hostem byl ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek, druhým pak místní historik a autor knihy Lid bible v Poličce Stanislav Konečný. Následoval samotný pietní akt spojený s odhalením tzv. stolpersteinů, tedy „kamenů zmizelých“ v Riegrově ulici č. p. 36. V době druhé světové války zde žila rodina Schlesingerova, jejíchž pět členů a obchodní příručí Leo Schneier zemřeli v koncentračních táborech. Kromě výše zmíněných hostů byli odhalování kamenů přítomni starosta města Jaroslav Martinů a také kantor Federace židovských obcí v ČR Daniel Vaněk, který pronesl modlitbu za zemřelé.

Večer v divadelním klubu koncertovala skupina Meckie Messer Klezmer Band. Klezmer je hudební žánr světské židovské hudby určené pro svatby či jiné oslavy. Kapela dorazila až z Českého ráje a zanechala u posluchačů silný dojem. Jejich písně byly plné života a radosti – tedy toho, čím je klezmer typický. Zazněly písně hebrejsky, jidiš, polsky, ukrajinsky i česky.