Divy přírody v muzeu

Osm studentek a studentů třídy 6.P se v sobotu 29. března podílelo na povedeném celodenním programu Divy přírody v Městském muzeu a galerii Polička. Tato akce, která přilákala především množství rodin s menšími dětmi, ukázala, jak je možné hezky propojit téma Velikonoc s vědou a řadou krásných fyzikálních experimentů. Vedle profesionálních populizátorů přírodních věd z Údifu (Úžasné divadlo fyziky) a jejich představení to byli právě naši šikovní studenti, kteří během odpoledne předváděli a vysvětlovali návštěvníkům zajímavé experimenty doplňující probíhající interaktivní výstavu Kouzla našeho světa.

Dětem s rozzářenýma očima i jejich rodičům předváděli různé způsoby, jak si mohou jednoduše vyrobit elektrický proud pro rozsvícení diod nebo roztočení větráčků a že je možné přenášet zvuk pomocí světelných, nebo dokonce neviditelných infračervených paprsků. S využitím skleněných čoček si návštěvníci mohli sestrojit jednoduchý dalekohled a naše sextánky jim přitom objasnili, čím se různé čočky liší a co vše s nimi lze zobrazit. Na jiném stanovišti si potom všichni zájemci mohli například vyzkoušet, jak lze s pomocí optických mřížek rozkládat bílé světlo na barevné složky a ujasnit si tak, čím se od sebe liší světlo obyčejné žárovky, zářivky, nebo LED žárovky.

Všem předvádějícím patří veliké poděkování za skvělé prezentování jejich dovedností i naší školy, o které si především s přihlížejícími rodiči často stihli také popovídat. Jak sami studentky a studenti naznali, není vůbec jednoduché vysvětlit zajímavé přírodní jevy malým dětem a uspokojit jejich zvídavé dotazy, protože to vyžaduje vlastní důkladné porozumění příslušným zákonitostem. Věřím proto, že sobotní akce pro ně byla cennou a zajímavou zkušeností, a přeji jim, aby dokázali svoje schopnosti v budoucnu co nejlépe zužitkovat nejenom při studiu přírodních věd, ale v jakékoli oblasti jejich profesního zájmu, které se budou věnovat.

Miroslav Jílek