Maraton psaní dopisů 2021

Maraton psaní dopisů na gymnáziu

V době, kdy si každý z nás uvědomuje význam slova svoboda, máme z gymnázia dobré zprávy. Zprávy o tom, že každý můžeme svým dílem přispět ke společnému míru a respektování lidských práv po celém světě. Maraton psaní dopisů organizovaný Amnesty International, který každoročně probíhá koncem kalendářního roku, se zaměřuje na pomoc nespravedlivě stíhaným či vězněným a vyzývá vlády k respektování lidských práv.

V loňském roce se nám podařilo společně se sdružením Fénix Polička odeslat 177 dopisů. A také díky těmto dopisům se podařilo čtyři ze šesti nespravedlivě trestaných osob propustit na svobodu. Byla osvobozena dívka v Saúdské Arábii, dva turečtí studenti, obhájce lidských práv z Burundi i mladý básník z Myanmaru.

Letos jsme mimo jiné svými dopisy podpořili nespravedlivě uvězněnou novinářku z Číny či chlapce z Běloruska, který byl odsouzen k pěti letům vězení ve věku 17 let za účast na demonstraci proti výsledkům prezidentských voleb.  Příběh Mikity z Běloruska naše studenty velmi zaujal a poslali na jeho osvobození nejvíce dopisů. Kromě dopisů tvořili studenti také pohlednice se slovy podpory a ty směřovaly rovnou do rukou uvězněných. Výborný nápad zrealizovaly i studentky z kvarty. Peníze, které vybraly na náměstí v Poličce při hraní koled, věnovaly na uhrazení poštovného.

Letos jsme opět spolupracovali se sdružením Fénix Polička, kterým tímto ještě jednou mnohokrát děkujeme. Společnými silami se nám podařilo odeslat 341 dopisů, a dostali jsme se tak mezi 7 nejúspěšnějších škol v České republice, kde akci organizují učitelé. Poděkování patří také zaměstnankyním České pošty v Poličce, které projevily velkou trpělivost v době předvánoční.

Jsem moc ráda, že žiji ve městě a pracuji ve škole, kde nám osud druhých není lhostejný a kde dokážeme každý svou měrou pomoci potřebným.