školní metodik prevence

Prevence na gymnáziu

Vážení rodiče,

víte, kde je Vaše dítě právě ve chvíli, když čtete tyto řádky? Víte, s kým a jak tráví volný čas? Jste si jisti, že dokáže říci ne svým vrstevníkům ve chvíli, která by ho mohla zavést ke drogové závislosti? Myslíte si, že děláte všechno proto, abyste ho pro tuto chvíli připravili? Snad Vás tyto řádky přesvědčí, že se nám to společně podaří.

Rozhovor na téma Mentální anorexie

Mentální anorexie: Odmítání jídla je jen vrchol ledovce

Nezájem rodičů, šikana ve škole nebo zneužívání. Takové jsou nejčastější problémy, které mladé dívky i chlapce vedou k problémům s příjmem potravy. U anorektiků i bulimiků je odmítání jídla jen vrchol ledovce. Berou ho jako ventil, jak si poradit s něčím, co je potkalo. Nemoc se je přitom snaží zabít.

Hrají vaše děti Fortnite?

Možná? Ano? Víme všichni, o co jde? Jednoduše řečeno, hra založená na zabíjení. Je atraktivní a téměř zdarma, dá se lehce stáhnout. Co ale naše děti učí???

Žvýkání tabáku je škodlivější než kouření.

V poslední době se mezi mládeží (i na naší škole) stále častěji vyskytuje žvýkání tabáku.

„Žvýkal jsem od svých patnácti let. Přišli s tím spoluhráči na hokeji a nechtěl jsem kazit partu. Žvýkání tabáku mě uklidňovalo, zvládal jsem stres a byl jsem uvolněný,“  vzpomíná hokejista Jan Matuška. Mezi hrou je čas, kdy si hráči potřebují zaměstnat mozek, aby se odreagovali. V extralize ho bere podle mě třeba čtyřicet procent hráčů.“

Dětská obezita je nemoc

V současné době jsme zasaženi pandemií obezity. Není divu, dříve se hodně pracovalo a potom někdy jedlo. Dnes se hodně jí a poté se někdy pracuje. I školství na tom má svůj podíl, dříve se děti učily při pohybu, nyní si k učení musí sednout. A někdy i na dost dlouho.

Jaký je rozdíl mezi nadváhou a obezitou? Nadváha se dá schovat za tričko, ale v plavkách ji odhalí každý. Obezitu nikdo za žádné tričko neschová a je vidět i z dálky.

Šokující informace:

Energetické nápoje

Někdo považuje energetické nápoje za obdobu slazených nápojů. Není se čemu divit, v obchodech se často energy drinky objevují hned vedle slazených perlivých vod. Stejně jako limonády obsahují spoustu cukru, navíc ale obsahují kofein. Dávka kofeinu je však několikanásobně vyšší, než např. v čokoládě, Coca Cole, čaji či kávě.

Šikana a projekt Nenech to být

ŠIKANA a projekt NENECH TO BÝT

Nenech to být je projekt studentů brněnského gymnázia, který pod záštitou ministerstva školství funguje od roku 2017. Pomáhá žákům upozornit na šikanu a další druhy rizikového chování v kolektivu. Nenech to být funguje na principu online schránky důvěry na webových stránkách www.nntb.cz či ve zdarma dostupné mobilní aplikaci. Na odbornost služby dohlížejí odborníci, autoři dále spolupracují s NÚKIB, Linkou důvěry a dalšími organizacemi v oboru.

www.nntb.cz

Šikana a projekt Nenech to být

ŠIKANA a projekt NENECH TO BÝT

www.nntb.cz

Pochválili jste včera své dítě?

Každý člověk potřebuje být opakovaně ujišťován, že má své významné postavení ve společenství, které je mu blízké: v rodině, mezi spolupracovníky, mezi sousedy. Jestliže si uvědomíte, že tuto potřebu mají dospělí, o to větší pozornost v tomto ohledu zasluhují děti. Ty své místo v životě teprve hledají a potřebují se neustále ujišťovat, zda jdou správným směrem.

Pomáhat a chránit - beseda od Policie ČR

Interaktivní beseda pro první ročníky (1.A a 5P) proběhla dne 9. 4. 2019. Lektorem byl por. Ondřej Zeman, tiskový mluvčí Policie České republiky svitavského okresu. Tématem besedy pro 1.A byla Právní odpovědnost, kde se studenti dozvěděli například jaký je rozdíl mezi přestupkem a trestným činem, studenti Kvinty měli besedu zaměřenou na závislosti. Policie ČR tyto besedy poskytla v rámci prevence zdarma.