Aktuality z oblasti prevence

Co dělat, když nás něco nebaví - krátké video pro studenty

Video prezentace je určena žákům od 13 let. Sledující hledají funkční adaptační mechanismy pro vyrovnání se s náročnou situací, které pomáhají právě jim samotným.

Toto video je součástí seriálu Prevence z obýváku

NEPANIKAŘ - aplikace do mobilu

Duševní zdraví je důležitou součástí spokojeného života, přitom se mu věnuje málo pozornosti. Nepanikař - Pomoc při depresi či panice je první česká aplikace, která poskytuje rychlou psychologickou pomoc zdarma. Poradí, co dělat v případě depresivních stavů nebo nabídne dechová cvičení při panické atace. Uživatelé v ní také snadno najdou telefonní čísla s možností přímého kontaktování záchranné služby, linky bezpečí a krizových center po celé republice. Aplikace je k dispozici pro telefony s operačním systémem Android i iOS.

Myslíte, že nehodou to končí? Nehodou to začíná! Ale nemusí...

V uplynulém měsíci se naši junioři (7P, 3A) a senioři (8P, 4A) zúčastnili interaktivního preventivního programu s názvem Nehodou to začíná. Tento program je určen všem začínajícím i budoucím řidičům motorových vozidel.

Rodiče, nepanikařte! Film V síti je sice syrový, ale bezpečnost dětí v online prostředí není těžké zabezpečit. Stačí se držet několika rad!

Tento týden je možné shlédnout v televizi film V síti, který se orientuje na problematiku sexuálních predátorů v online prostředí. Film zachycuje věrohodně různé situace, kterým mohou být děti v online prostředí vystaveny. Zejména pak odhaluje temný svět videochatů, online seznamek a sociálních sítí, ve kterém se dětský uživatel může setkat např. s masturbací, různými druhy manipulace, v některých případech pak může být dokonce neznámým uživatelem donucen k osobní schůzce.

Rozhovor na téma Mentální anorexie

Mentální anorexie: Odmítání jídla je jen vrchol ledovce

Nezájem rodičů, šikana ve škole nebo zneužívání. Takové jsou nejčastější problémy, které mladé dívky i chlapce vedou k problémům s příjmem potravy. U anorektiků i bulimiků je odmítání jídla jen vrchol ledovce. Berou ho jako ventil, jak si poradit s něčím, co je potkalo. Nemoc se je přitom snaží zabít.

Hrají vaše děti Fortnite?

Možná? Ano? Víme všichni, o co jde? Jednoduše řečeno, hra založená na zabíjení. Je atraktivní a téměř zdarma, dá se lehce stáhnout. Co ale naše děti učí???

Žvýkání tabáku je škodlivější než kouření.

V poslední době se mezi mládeží (i na naší škole) stále častěji vyskytuje žvýkání tabáku.

„Žvýkal jsem od svých patnácti let. Přišli s tím spoluhráči na hokeji a nechtěl jsem kazit partu. Žvýkání tabáku mě uklidňovalo, zvládal jsem stres a byl jsem uvolněný,“  vzpomíná hokejista Jan Matuška. Mezi hrou je čas, kdy si hráči potřebují zaměstnat mozek, aby se odreagovali. V extralize ho bere podle mě třeba čtyřicet procent hráčů.“

Dětská obezita je nemoc

V současné době jsme zasaženi pandemií obezity. Není divu, dříve se hodně pracovalo a potom někdy jedlo. Dnes se hodně jí a poté se někdy pracuje. I školství na tom má svůj podíl, dříve se děti učily při pohybu, nyní si k učení musí sednout. A někdy i na dost dlouho.

Jaký je rozdíl mezi nadváhou a obezitou? Nadváha se dá schovat za tričko, ale v plavkách ji odhalí každý. Obezitu nikdo za žádné tričko neschová a je vidět i z dálky.

Šokující informace:

Energetické nápoje

Někdo považuje energetické nápoje za obdobu slazených nápojů. Není se čemu divit, v obchodech se často energy drinky objevují hned vedle slazených perlivých vod. Stejně jako limonády obsahují spoustu cukru, navíc ale obsahují kofein. Dávka kofeinu je však několikanásobně vyšší, než např. v čokoládě, Coca Cole, čaji či kávě.

Šikana a projekt Nenech to být

ŠIKANA a projekt NENECH TO BÝT

Nenech to být je projekt studentů brněnského gymnázia, který pod záštitou ministerstva školství funguje od roku 2017. Pomáhá žákům upozornit na šikanu a další druhy rizikového chování v kolektivu. Nenech to být funguje na principu online schránky důvěry na webových stránkách www.nntb.cz či ve zdarma dostupné mobilní aplikaci. Na odbornost služby dohlížejí odborníci, autoři dále spolupracují s NÚKIB, Linkou důvěry a dalšími organizacemi v oboru.

www.nntb.cz