Beseda s Věrou Sosnarovou

V úterý 6. listopadu se v aule gymnázia konala beseda s paní Věrou Sosnarovou. Beseda byla určena studentům třetích a čtvrtých ročníků, kteří navštěvují seminář profesního ZSV a společenskovědní seminář. Paní Věra Sosnarová byla jako čtrnáctileté děvče v květnu roku 1945 zatčena ruskými vojáky. Její maminka byla totiž původem Ruska, která odešla do ČSR s legionáři po 1. světové válce, a proto ji jako zrádkyni zatkli. Protože byla rozvedená, nemohla prokázat československé občanství, a tak začala její křížová cesta, na niž Rusové poslali nejen ji, ale také její dvě dcery – Věru a devítiletou Naďu. Kruté zacházení, opakované znásilňování, hlad, ruská zima a neskutečně tvrdá práce v lese, slévárně či ruském kolchozu se staly na dlouhých sedmnáct let jejich peklem. Maminka zemřela po třech měsících v lágru na Sibiři. Věra a Naďa jako zázrakem přežily a nakonec se vrátily na Moravu.

O svém životě v gulagu, o kterém musela až do roku 1989 mlčet, vyprávěla osmasedmdesátiletá paní s pokorou a hlubokou vírou v Boha prostými slovy, moravským nářečím. Ve studentech zanechalo její vyprávění velmi silný zážitek.

O životě Věry Sosnarové napsal Jiří S. Kupka knihu Krvavé jahody. Kniha je k zapůjčení ve školní knihovně.